para kobieta i mężczyzna

Ciąża po 30stce, 40stce? – w jakim wieku najlepiej zajść w ciążę?

W dzisiejszych czasach pierwsza ciąża ma miejsce coraz później niż było to typowe dla lat poprzednich. Kobiety przekładają ten moment i planują dokładnie przyjście na świat potomka, na co ma wpływ wiele czynników, na przykład wydłużenie edukacji, łatwość podjęcia opłacalnej ścieżki zawodowej, większe możliwości oferowane także przedstawicielkom płci żeńskiej. Ciąża nie musi być już przypadkowa i nie musi – a nawet nie powinna – wywracać do góry nogami całego życia rodziny. Całkiem wiele pań decyduje się rozpocząć współżycie bez antykoncepcji dopiero po 30 roku życia, albo i później.

Ciąża po trzydziestce – Dlaczego właśnie ten moment?

Przesunięcie ciąży dopiero na tak „późny” moment ma związek z tym, że wcześniej zwyczajnie nie ma czasu na swobodne zajęcie się dzieckiem. Rodzina może uregulować sprawy mieszkaniowe, stworzyć odpowiednie zabezpieczenie na przyszłość, znaleźć dobrze płatne zatrudnienie – dzięki temu potomek, który przyjdzie na świat, będzie miał już wszystko co potrzebne. Dla porównania, wczesne zajście w ciążę nie gwarantuje praktycznie niczego, często nawet nie ma stabilnej sytuacji rodzinnej oraz pewnych warunków mieszkaniowych, nie mówiąc już o możliwościach zapewnienia dziecku odpowiedniej sytuacji finansowej.

Kiedy więc pierwsza ciąża?

Kariera karierą, finanse swoją drogą, a zegar biologiczny tyka – dość dobrze byłoby „zdążyć” z zajściem w ciążę przed ukończeniem 35 roku życia, kiedy to może zwiększyć się ryzyko wystąpienia różnych powikłań. Dlatego też pierwsza ciąża po 30 (ale przed 35 r.ż.) wydaje się być idealnym pomysłem. Żeby zyskać świadomość zapewnienia wszystkiego co najlepsze swojemu przyszłemu dziecku, warto odpowiednio wcześnie zainteresować się swoim zdrowiem. Jest to o wiele bardziej istotne niż wcześniej z uwagi na zwiększającą się wraz z wiekiem podatnością na różne choroby. Trzeba też uważać już po urodzeniu maleństwa – pierworódka rodząca po ukończeniu trzydziestu lat może być narażona na więcej komplikacji niż kobieta nieco młodsza.

Czy można planować zajście w ciążę po ukończeniu 40 roku życia?

Ponieważ przekroczenie 35 roku życia nakłada na przyszłą mamę pewne ryzyko związane z zajściem i donoszeniem ciąży, rozumie się samo przez się, że dalsza zwłoka będzie to jeszcze intensyfikować. Gdy ukończysz czterdzieści lat, twoja ciąża zostanie określona ciążą „późną”. Gdy zdecydujesz się na dziecko w tym wieku, musisz stale pozostawać pod kontrolą lekarza internisty oraz ginekologa, który powinien stale monitorować przebieg pierwszej ciąży. W tym wieku ryzyko powikłań jest spore, do czego dochodzi też znacznie gorsza (w porównaniu do kobiety dwudziestoletniej) kondycja organizmu. Masz mniej sprawne serce i cały układ krwionośny, więc możesz znosić gorzej ciążę zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jeśli nie masz idealnego zdrowia, cierpisz na nadciśnienie lub inną chorobę przewlekłą, dochodzi kolejny czynnik obciążający. Pamiętać należy też o tym, że decydując się tak późno na ciążę, będziesz mieć około 60 lat, gdy twoje dziecko osiągnie dorosłość. To spora różnica, która może utrudnić kontakt między wami.

Powiązane wpisy