kobieta w ciąży

Ciąża i poród – od zapłodnienia do urodzenia, czyli ciąża tydzień po tygodniu

Planujesz ciążę? Na pewno z odpowiednim wyprzedzeniem chciałabyś wiedzieć, co będzie się działo od początku do końca tego okresu, jak zmieni się twoje ciała, jak będzie wyglądał rozwój płodu od małego zarodka do wykształcenia się tak samo małego człowieka i jego przyjścia na świat. Żeby rozwiać swoje wątpliwości, nie obawiaj się zadawać pytań lekarzowi, sięgnij po odpowiednią literaturę. Ginekolog prowadzący poinformuje cię, ile tygodni trwa ciąża, podsunie ciekawe publikacje i powie, jak na siebie uważać, żeby nie zaszkodzić sobie ani maleństwu. Świadomość ciągłych zmian zachodzących wewnątrz ciebie podziała motywująco i wygeneruje mnóstwo radości z oczekiwania na pozytywne rozwiązanie.

Ile trwa ciąża i jak oblicza się czas jej przebiegu?

Ciąża u kobiet trwa dziewięć miesięcy, jest to trzy trymestry i razem czterdzieści tygodni, w trakcie których połączenie komórki jajowej i jednego z plemników rozwija się aż do postaci w pełni zaawansowanego młodego organizmu człowieka. Gdy po raz pierwszy zauważysz u siebie objawy ciąży i potwierdzisz to testem, warto udać się do lekarza na dokładniejsze badania. Pozwoli to ustalić prawdopodobną datę zapłodnienia i na tej podstawie wyznaczyć tzw. termin, czyli planowany czas porodu.

Ciąża tydzień po tygodniu

Opisywanie zmian zachodzących w organizmie dziecka tydzień po tygodniu byłoby zbyt obszerne jak na tak krótki artykuł, przedstawiamy tylko kilka wybranych momentów rozwoju płodu w macicy matki:

Ciąża – 5 tydzień

To początek drugiego miesiąca ciąży. Jeśli nie planowałaś dziecka, najczęściej właśnie w tym momencie pojawi się pierwszy dość jednoznaczny objaw – brak regularnego okresu. Możesz też odczuwać powiększenie i bolesność piersi, poranne mdłości, zwiększenie częstotliwości oddawania moczu. Niektóre kobiety mimo wszystko zaobserwują u siebie niewielkie krwawienie. To symptom, który powinien wzbudzić niepokój i warto go zgłosić lekarzowi, żeby zalecił odpowiednią suplementację hormonalną.

Ciąża – 7 tydzień

Zarodek w twoim brzuchu ma już widoczne kończyny zakończone „płetwami”, wyraźną główkę z zarysowującą się puszką mózgową i twarz. Zaczyna się szybki rozwój komórek mózgowych. Macica zostaje zamknięta specjalnym czopem że śluzu. Brzuch może być już lekko widoczny. W dalszym ciągu możesz odczuwać nudności, gorsze samopoczucie, osłabienie.

Ciąża – 8 tydzień

„Czujesz”, że coś w tobie rośnie. Odczuwasz również dalsze nabrzmiewanie piersi i lekką bolesność. Płód ma już prawie wykształcone dłonie, stopy oraz palce u nich, zaczynają się pojawiać powieki i zawiązki mlecznych zębów.

Ciąża – 9 tydzień

Twarz maluszka jest już prawie całkiem wykształcona, rozwijają się też jego narządy płciowe. Cały czas rośnie też mózg i objętość czaszki. Masz niewielki, zaokrąglony brzuch i wyraźnie powiększone piersi. Część kobiet może zauważyć plamienie połączone z bólem typowym dla okresu, ale krwi jest niewiele.

Ciąża – 11 tydzień

Twój brzuch jest lekko widoczny, ale nie jest to jeszcze nic, czego nie dałoby się ukryć. Możesz odczuwać nieznaczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. zgagę. Płód ma całkiem rozwinięty mózg, który podejmuje już swoją pracę. Trwa rozwój narządów zmysłów, m.in. oczu. Rosną narządy wewnętrzne oraz płciowe.

Ciąża – 12 tydzień

Wydajesz się być nieco „większa” niż dotychczas. To dość dobry czas na zrobienie dokładniejszych badań USG, ale nie poznasz jeszcze płci maluszka. Rozwijający się zarodek pod koniec I trymestru ciąży mierzy około 6 cm.

Powiązane wpisy