drugi-trymestr-ciazy-co-trzeba-o-nim-wiedziec

Drugi trymestr ciąży – co trzeba o nim wiedzieć?

Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że okres ciąży jest podzielony między trzy trymestry, co pozwala lepiej kontrolować poszczególny czas, a także ustalać, co się dzieje z dzieckiem i czego może się spodziewać jego mama. Czasami wystarczy powiedzieć, w którym trymestrze się jest, a inni już potrafią określić, za jaki mniej więcej czasu nastąpi poród.

Drugi trymestr ciąży to najlepszy czas?

Jeżeli porozmawia się z wieloma kobietami, które już były wcześniej w ciąży, albo teraz zbliżają się do jej końcówki, to z pewnością niejednokrotnie usłyszy się, że drugi trymestr ciąży był tym najlepszym. Nie ma co się temu dziwić. To w nim najczęściej zaczynają ustępować mało przyjemne objawy z pierwszego trymestru takie jak mdłości i wymioty, a jednocześnie drugi trymestr ciąży charakteryzuje się jeszcze stosunkowo małym brzuchem, który nie ogranicza zbyt mocno wykonywania codziennych czynności. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, dokładnie drugi trymestr ciąży kiedy przypada, to trzeba wiedzieć, że mieści się on między początkiem 4 a końcem 6 miesiąca, są to te trzy środkowe miesiące, jakie spędzane są w ciąży.

Drugi trymestr ciąży – jakie dolegliwości?

Ponieważ mówi się, że ten trymestr jest najlepszy, bo ustępują dolegliwości, które męczyły nas przez ostatnie 3 miesiące, to może się okazać, że niektóre panie będą myślały, że drugi trymestr ciąży dolegliwości żadnych nie ma. Niestety, to jest bardzo indywidualna sprawa. Dlatego może się okazać, że jedna kobieta w ogóle nie będzie czuła żadnego dyskomfortu i będzie się mogła w pełni cieszyć tym czasem. Znowu może się okazać, że inna co prawda nie odczuwa już mdłości, ale jednocześnie może dojść do sytuacji, w której zaczną jej puchnąć nogi, może się okazać, że ma problemy ze zgagą, może też być tak, że znacznie częściej niż dotychczas będzie musiała chodzić do łazienki, ponieważ ucisk na pęcherz będzie dość mocny. Nie mniej, warto wiedzieć, że drugi trymestr ciąży objawy ma jeszcze stosunkowo delikatne, a ponieważ brzuch nie jest aż tak duży, to nie powinno też być problemów z wysypianiem się, co sprawi, że w ciągu dnia będzie się miało więcej energii. Choć tutaj też wszystko jest bardzo indywidualne, więc może się okazać, że jedne panie będą miały mnóstwo energii i nie będą mogły się powstrzymać przed przygotowywaniem dziecięcego pokoju, a znowu drugie będą ciągle śpiące, w efekcie czego najchętniej nie wychodziłyby z łóżka.

Drugi trymestr ciąży – kiedy warto rozmawiać z innymi kobietami

Warto jak najwięcej poczytać o tym okresie, czego można się po nim spodziewać, jakie dolegliwości mogą podczas niego występować. Warto tutaj porozmawiać z innymi kobietami, które są w tym samym okresie ciąży, albo z tymi, które ciążę mają już za sobą, bo mogą mieć one wiele cennych rad, z których warto będzie skorzystać. Wszelkie wątpliwości, można także wyjaśniać podczas rozmowy z ginekologiem, zwłaszcza że on będzie miał wgląd w nasze zdrowie, a więc najlepiej będzie mógł określić, na co możemy sobie pozwolić, a z czego kategorycznie powinnyśmy zrezygnować. Ciąża to indywidualna sprawa, każda kobieta przechodzi ją inaczej, dlatego też nie ma tutaj uniwersalnych metod działania.