dziecko u fryzjera

Dziecko u fryzjera – czy będzie to trudna wizyta?

Wizyty z dzieckiem w różnych punktach usługowych bywają trudne – czy to u fryzjera, czy dentysty, maluszek może nie tylko hałasować, ale również obawiać się pracujących tam osób, płakać, niszczyć różne rzeczy itd. Konieczność wykonania jakiegoś zabiegu niekiedy zmusza rodziców do wybrania się do danego punktu mimo wszystko. Jak poradzić sobie np. u fryzjera?

Dziecko u fryzjera

Chociaż włosy małych dzieci nie są jeszcze zbyt długie i mocne, może zajść potrzeba ich przystrzyżenia czy ułożenia np. przed pójściem do przedszkola. Im dłuższe włosy lub chęć zrobienia jakiejś ciekawej fryzury (choć to się rzadko zdarza) tym więcej czasu trzeba będzie spędzić na fotel i oczywiście bez ruchu. Dla malucha nie jest to łatwe, dlatego też rodzice niejednokrotnie przeżywają prawdziwe męczarnie, starając się jakoś uspokoić swoje dziecko. Wiercenie się przy strzyżeniu jest nie tylko denerwujące dla fryzjera, ale też niebezpieczne, bo może mieć konsekwencję w postaci jakiegoś urazu w wyniku zetknięcia się skóry malca z narzędziem wykorzystywanym przy zabiegu. Z tego powodu z małym dzieckiem nie należy chodzić do pierwszego lepszego fryzjera – powinien być to fachowiec z powołaniem, specjalizujący się w strzyżeniu dzieci.

Dzieci u fryzjera –  jak odwrócić ich uwagę od zabiegu?

Na szczęście w gabinecie fryzjerskim nietrudno o jakieś atrakcje, które odwrócą uwagę dziecka od tego, co dzieje się na jego głowie. Różne bezpieczne przedmioty i przyrządy mogą posłużyć jako tymczasowe zabawki, ważne jednak, by podczas bawienia się maluchy nie kręciły się i siedziały w miarę prosto. Z uwagi na to, że konieczność opiekowania się dzieckiem i rozmowy z nim zabiera niejednokrotnie więcej czasu, typowe salony „dla dorosłych” niekoniecznie chcą przyjmować dzieci i wykonywać zabieg znacznie wolniej. W sytuacji, gdy dziecko bardzo kręci się u fryzjera i jest niespokojne, należy poważnie zastanowić się nad wyborem albo specjalnego salonu (są takie), albo też ścinać włosy malucha w domu, ewentualnie u zaprzyjaźnionego pasjonata fryzjerstwa.

Salon fryzjerski dla dzieci – co to takiego?

Dzieci mają już możliwość korzystania ze specjalnych salonów przeznaczonych wyłącznie dla małych klientów. Są to miejsca, w których pracują fryzjerzy „z powołaniem”, osoby lubiące dzieci, cierpliwe i chętne do tłumaczenia, jak działa każdy poszczególny przedmiot i do czego służy. Inny jest też sposób aranżacji wnętrza – duża ilość barw, rozległe przestrzenie i sporo miejsca do zabawy sprawiają, że dzieci chętnie tu przychodzą. Nawet podczas oczekiwania na strzyżenie nie można się nudzić, bo zamiast typowej poczekalni placówka posiada pokój służący do zabawy i rekreacji. Przyrządy wykorzystywane do zabiegów jak i wszelkie kosmetyki są całkowicie bezpieczne dla dzieci, nie trzeba się więc obawiać, że nawet podczas przypadkowego zetknięcia się z czymkolwiek coś im się stanie. Rodzice mogą pozostać blisko malucha lub też poczekać w innym pomieszczeniu, rozmawiając czy też czytając zapewnione im czasopisma, książki itd. Niektóre salony mają sporo wyposażenia dodatkowego, co ułatwia korzystanie z nich.

Powiązane wpisy