gryzaki na ząbkowanie

Jaki gryzak dla dziecka na ząbkowanie wybrać?

Gryzaki to akcesoria używane przez dzieci zwykle w okresie ząbkowania. Ich specjalny kształt gwarantuje wygodne korzystanie, a odpowiednia twardość głównego elementu nie wywołuje dyskomfortu przy jednoczesnym stymulowaniu i masowaniu dziąseł. Różne kolory i fasony gryzaków ułatwiają dokonanie odpowiedniego wyboru.

Jaki gryzak dla dziecka?

Jest to jeden z tych przedmiotów, które będą używane wyłącznie przez dziecko, ale wyboru muszą dokonać rodzice. Przeważnie są niewielkie, więc nie ma zbyt dużych możliwości niedopasowania ich rozmiaru, ale w kwestii kształtu można już nieźle „zaszaleć”. Ważny jest też rodzaj gryzaka, bo wśród dostępnych modeli wyróżniają się np. wodne, silikonowe, drewniane. Niektóre przypominają zabawki i mogą być wykorzystane zgodnie z jedną i drugą ich funkcją, ale trzeba wtedy pamiętać o zachowaniu wyjątkowo restrykcyjnych zasad higieny (dziecko bez wahania włoży do buzi gryzak, który przed chwilą wrzuciło pod łóżko). Dodatkowe funkcjonalności „zaklęte” w gryzakach to np. chłodzenie bolących i swędzących dziąseł podczas ząbkowania czy możliwość karmienia przez gryzak, jeśli dziecko nie lubi się z nim rozstawać. Kolorystyka ma wyłącznie funkcje estetyczne, ale o wiele przyjemniej używa się barwnych gryzaków niż zwykłych, nudnych i w odcieniach szarości.

Gryzaki na ząbkowanie – wybierz idealny dla swojego dziecka

Niektóre dzieci przechodzą trudny czas ząbkowania praktycznie bez żadnych dziwnych objawów, ale inne mogą mieć gorączkę, marudzić, odczuwać problemy z apetytem itd. Zastosowanie gryzaka to tylko jeden z pomysłów, jak ułatwić im przeżycie związane z wyżynaniem się pierwszych ząbków. Do wyboru jest kilka różnych modeli mających odmienne  właściwości, na przykład:

– gryzaki drewniane – najprostsze, przypominające te używane dawniej. Dzięki dokładnej obróbce nie są ani trochę niebezpieczne dla małych użytkowników. Nie uginają się, mają chłodną, ale niezbyt zimną powierzchnię i często fantazyjny kształt (np. przypominający rybkę czy misia).

– gryzaki silikonowe – są elastyczne i przyjemne w dotyku. Delikatnie masują dziąsła, często mają też dodatkowe wypustki. Bywają bardzo kolorowe i świetnie można się nimi bawić (poza chwilami, w których są żute i gryzione).

– wodne – swoisty znak naszych czasów. Są to gryzaki zawierające wewnątrz płyn, który można wykorzystać do chłodzenia dziąseł podczas ząbkowania. Przynosi to znaczną ulgę; efekt oziębienia uzyska się poprzez umieszczenie zabawki w lodówce.

Bezpieczne gryzaki dla dzieci

Oferowane obecnie w sklepach gryzaki są całkowicie bezpieczne dla najmłodszych użytkowników. Nie można jednak całkowicie wierzyć w to, że kreatywny maluszek nie znajdzie jakiegoś nietypowego zastosowania dla tego przyrządu lub nie wykaże się np. dziwną dla swojego wieku siłą, dlatego też nie powinno się zostawiać dziecka bez opieki. Dostępne modele gryzaków uniemożliwiają np. przegryzienie ich lub inną modyfikację, która byłaby groźna dla zdrowia, dlatego też przeważnie wystarczy użytkowanie ich zgodnie z przeznaczeniem oraz oczywiście częste mycie (lub nawet wyparzanie).

Powiązane wpisy