jak-powinna-wygladac-kapiel-niemowlecia

Jak powinna wyglądać kąpiel niemowlęcia?

Jeśli po raz pierwszy zostajemy rodzicami, to z pewnością wiele rzeczy nas przeraża. To dlatego, że dziecko wydaje nam się nie tylko malutkie, ale także obawiamy się, że niechcący zrobimy mu krzywdę. Dlatego też spora grupa młodych rodziców, zwłaszcza przy pierwszym dziecku obawia się kąpieli. Wątpliwości są różne, od tego czy utrzymają takie maleństwo, aż do tego, w czym je kąpać, aby nie zniszczyć jego delikatnej skóry. Dlatego też warto się wcześniej zorientować, jak to wszystko powinno wyglądać.

Kąpiel niemowlaka – co musimy o niej wiedzieć?

Przede wszystkim warto dopilnować, aby być odpowiednio przygotowanym i mieć wszystko co niezbędne, zanim zostanie przez nas przygotowana kąpiel niemowlęcia. Dlatego już wcześniej powinniśmy sobie przygotować czyste ubranka, pieluszki, oliwkę do wysmarowania skóry, ręcznik w który owiniemy dziecko. Co więcej, trzeba również dopilnować, aby pomieszczenie, w którym ma się odbyć taka kąpiel niemowlęcia było odpowiednio ogrzane, bo musimy pamiętać, że dziecku nie może być podczas niej zimno.

Pierwsza kąpiel niemowlaka w szpitalu

Chociaż pierwsza kąpiel niemowlaka zazwyczaj odbywa się w szpitalu, to nie ulega wątpliwości, że dla wielu rodziców pierwszą kąpielą ich dziecka jest ta, którą oni sami przeprowadzają. Zazwyczaj jest to dość stresujący moment, dlatego warto zapytać wcześniej położną, jak trzymać dziecko, jak podtrzymywać mu główkę podczas kąpieli, tak aby mieć pewność, że nam się nie wysmyknie, zwłaszcza, że będzie miało całe mokre ciało. Warto też dopilnować, aby już pierwsza kąpiel niemowlaka odbyła się przy zastosowaniu specjalnych kosmetyków, które będą przeznaczone dla dzieci od pierwszego dnia życia i będą miały chronić ich skórę.

Kąpiel niemowlaka nie musi być -stresująca

Najważniejsze jest tutaj to, abyśmy podczas takiej kąpieli byli spokojni, opanowani i wszystko robili w sposób pewny, a jednocześnie delikatny. Wówczas kąpiel niemowlaka przebiegnie bez najmniejszego problemu, bo dziecko czując nasz spokój samo będzie spokojne. Co więcej, szybko się przekonamy, że nie będzie tutaj niczego skomplikowanego, że naprawdę nie ma się tutaj czego obawiać, bo wbrew pozorom dziecko jest znacznie mocniejsze niż nam się wydaje. Oczywiście trzeba uważać, trzeba dobrze je podtrzymywać, ale wbrew pozorom nie jest ono aż tak kruche, jakby mogło nam się pierwotnie wydawać. Naprawdę to wszystko jest łatwiejsze niż nam się wydaje i jeśli do całej czynności podejdziemy na spokojnie, to wszystko przebiegnie perfekcyjnie.

Warto na spokojnie popatrzeć, co może nam się przydać, co musimy mieć wcześniej uszykowane, tak abyśmy mieli pewność, że kąpiel niemowlęcia przebiegnie bez najmniejszego problemu i zupełnie na spokojnie. Najtrudniejsze są pierwsze dni, później, gdy już wpadniemy w rytm, pojawi się rutyna, to kąpiel niemowlaka przestanie być dla nas źródłem stresu, a stanie się prawdziwą przyjemnością. Co więcej im dziecko będzie starsze, tym będzie sztywniejsze, bardziej stabilne, a my będziemy mieli coraz więcej wprawy w takiej jego kąpieli.