jak używać laktatora

Jak używać laktatora?

Kobieta, która rodzi dziecko, musi zdecydować się na jeden ze sposobów karmienia maleństwa – może to robić piersią lub z butelki. Ile osób, tyle stanowisk, dlatego też nie ma sensu przekonywać nikogo do jednego słusznego sposobu żywienia noworodka i starszego dziecka. Wśród tych dwóch metod wygodniejsze jest oczywiście karmienie butelką. Na szczęście i zwolenniczki naturalnej metody mają do dyspozycji szereg rozwiązań zapewniających wygodę im i maleństwu. Jednym z pomocnych przyrządów jest na przykład laktator.

Jak używać laktatora?

Sposób obsługi tego narzędzia nie jest wyjątkowo skomplikowany, aczkolwiek dobrze jest znać kilka istotnych zasad korzystania z laktatora. Głównym zadaniem tej przydatnej rzeczy jest tzw. odciąganie pokarmu. Z uwagi na to można na przykład gromadzić pokarm na zapas i w dowolnej chwili podawać go dziecku. Większość mam wykorzystuje użyteczny laktator nie tylko dla zapewnienia maleństwu naturalnego mleka, ale również dla swojego komfortu. Przeważnie podczas karmienia piersią występuje stała ilość produkowanego pokarmu, który musi być na bieżąco wykorzystywany przez małego użytkownika. W przypadku, gdy o danej porze nie można nakarmić dziecka, może występować krępujący i nieprzyjemny wyciek mleka – dzięki użyciu laktatora taką zbędną ilość pokarmu można odciągnąć i zachować na później – czytaj o tym jak wybrać laktator.

Przydatny laktator

Regularne korzystanie z laktatora ułatwia karmiącej mamie normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Za pomocą tego urządzenia powinno się regularnie odciągać pewną ilość pokarmu. Jest to czynność łatwa do wykonania i przynosząca sporo pozytywów. Ponieważ codziennie piersi produkują sporą ilość mleka, znacznie nabrzmiewają i bywają bolesne, jeśli nie jest możliwe regularne karmienie. Pokarm może też „wyciekać”, plamiąc odzież i powodując dyskomfort. Użycie laktatora powinno nastąpić po nakarmieniu dziecka, kiedy już się ono nasyci. Niekoniecznie trzeba od razu pozbawiać się całego pokarmu, optymalnie jest ściągnąć tyle, żeby zmniejszyć nieprzyjemny obrzęk. Jest jeszcze jedno fajne zastosowanie laktatora – jego regularne używanie może wspomóc laktację, jeśli nie występuje w naturalny sposób lub jest niewystarczająca w celu zaspokojenia apetytu maleństwa.

Laktator pozwala łączyć karmienie piersią z karmieniem butelką

Mleko ściągnięte laktatorem można oczywiście wykorzystać. Trzeba jednak zachować przy tym najwyższą higienę, łącznie z oczyszczaniem urządzenia regularnie po używaniu. Można rozważyć wykorzystanie do tego gorącej, a nawet wrzącej wody, co zabije znajdujące się tam bakterie i wirusy. Obsługa laktatora nie jest trudna. Dużo zależy od wybranego modelu, który może być np. elektryczny bądź zwykły. Elektryczny posiada regulację mocy, więc będzie działał bardziej lub mniej intensywnie. Ręczne – tradycyjne modele są wyposażone w specjalną gruszkę ułatwiającą objęcie brodawki sutkowej tak, jak robi to dziecko. Niektóre produkty posiadają dodatkowe możliwości masażu, dzięki czemu ściąganie mleka nawet przy średnio obfitej laktacji jest łatwiejsze.

Powiązane wpisy