Kolka u niemowlaka – co robić?

Zapewne każdy z rodziców co najmniej raz spotkał się z sytuacją, kiedy jego dziecko, czy to noworodek czy już niemowlak, strasznie płakało, prężyło się i nie dało się go w żaden sposób uspokoić. Ta niemoc i bezsilność są naprawdę straszne, tym bardziej, że dobre pomysły przychodzą nam do głowy po czasie. Dlatego właśnie lepiej przygotować się do kolejnego ataku kolki i dowiedzieć się więcej na jej temat, by potem wiedzieć, w jaki sposób zareagować.

Niedojrzały organizm

Mimo że praktycznie każde dziecko, a już na pewno te, które przychodzi na świat w dziewiątym miesiącu ciąży, jest dobrze ukształtowane, ma dwie nóżki, dwie rączki, nosek, dziesięć paluszków i tak dalej, każdy zauważy, że nie jest to miniaturowy dorosły: jego skóra ma inny kolor, jest cieńsza i bardziej delikatna, a ciało ma zupełnie inne proporcje. Wszystko to wynika z tego, że ludzie przychodzą na świat jeszcze nie w pełni rozwinięci, niezdolni do  samodzielnej egzystencji. Wiele części ciała, jak na przykład skóra czy też oczy, a także układów, jak na przykład układ pokarmowy, nie jest w stu procentach sprawna, nie jest jeszcze w stanie spełniać wszystkich swoich funkcji. Omawiane tutaj kolki są właśnie skutkiem niedojrzałego w stu procentach układu pokarmowego maluszka, przez co pojawiają się u większości dzieci, w dodatku czasem nawet kilka razy dziennie.

Jak poradzić sobie z problemem, jakim jest kolka u niemowlaka

Ból, który dotyka dziecka, zwłaszcza tak małego, to również ogromny ból dla rodziców – nie ma nic gorszego od widoku cierpiącego dziecka. Jako osoby dorosłe staramy się, by te małe istotki rosły w zdrowiu i spokoju, a atak kolki niweczy te zamierzenia i pozostawia nas najczęściej bezradnymi. Jednakże wcale nie musi tak być! Warto poznać sprawdzone sposoby radzenia sobie z kolkami, które przyniosą ulgę dziecku oraz metody ograniczające pojawienie się tego problemu w przyszłości.

Naturalne sposoby

Jeśli nasze dziecko cierpi na kolkę, po pierwsze weźmy je na ręce i tulmy tak długo, jak będzie ono tego potrzebować: obecność i dotyk rodzica zawsze działają kojąco. Gdy malec nieco się uspokoi dobrze jest położyć go na brzuszku i pomasować plecki, delikatnie, kolistymi ruchami. Ulgę mogą także przynieść masaż brzuszka oraz ciepły kompres położony na nim. Warto wypróbować także ciepłą kąpiel, która nie tylko świetnie zrelaksuje, ale i pozwoli zapomnieć dziecku o dolegliwościach bólowych. Jeżeli naturalne, domowe sposoby na kolkę nie przynoszą oczekiwanych efektów, pozostaje wizyta w aptece. Znaleźć tam można wiele różnych preparatów, które usuwają gazy, usprawniają przemianę materii i działają przeciwbólowo.

Zachować spokój

W przypadku pojawienia się kolki u naszego malucha pamiętajmy przede wszystkim o opanowaniu: nasze nerwy w niczym nie pomogą, a tylko pogorszą sytuację: dziecko jeszcze bardziej zdenerwuje się widząc rodziców w takim stanie. Jedynie spokojni będziemy umieli uspokoić dziecko oraz zadecydować, jakie działania przedsięwziąć, by uśmierzyć jego ból. W przypadku nawracających kolek dobrze jest skonsultować się z lekarzem.