Miesiączka po porodzie – wydarzenie, z którym wiąże się sporo obaw

Ciąża to niezwykłych dziewięć miesięcy, w czasie których kobiece ciało przechodzi niewyobrażalne wręcz zmiany. Jedne to te widoczne gołym okiem: rosnący brzuch, powiększające się piersi czy też ogólne przybieranie na wadze. Inne to zmiany, których nie widać, a których skutki są o wiele poważniejsze. Mowa tutaj o zmianach hormonalnych, które odpowiedzialne są między innymi za regulowanie cyklu miesięcznego każdej kobiety.

Hormony, hormony

Powiedzieć, że kobieta w ciąży to istna karuzela nastrojów to nie powiedzieć nic. Nie na darmo ukuto porównanie mówiące o tym, że ktoś ma humory jak kobieta w ciąży. Ogromne skoki i wyrzuty hormonów nie tylko jednak wpływają na nastój każdej przyszłej mamy, ale także na wielkie zmiany zachodzące w jej ciele. To dzięki nim macica jest odpowiednio przygotowana na zagnieżdżenie się zarodka, szyjka zamknięta, by chronić rozwijające się dziecko, a piersi rozpoczynają powoli przygotowania do produkcji mleka. Jednakże chyba pierwszym, najbardziej widocznym efektem działania hormonów ciążowych jest zatrzymanie okresu. Mimo że istnieją opisane przypadki, w których to kobiety regularnie miesiączkowały niemalże przez całą ciążę, dla większości kobiet to właśnie niewystąpienie krwawienia miesięcznego w spodziewanym czasie jest pierwszym sygnałem świadczącym o ciąży.

Okres po porodzie – kiedy się go spodziewać

Każda kobieta jest inna i inaczej znosi zmiany zachodzące w jej ciele w związku z ciążą oraz porodem, dlatego to, kiedy wystąpi pierwszy okres po porodzie, to sprawa bardzo ale to bardzo indywidualna. Można jednakże wymienić parę czynników, które są istotne dla tego zjawiska. Jeżeli kobieta karmi piersią na żądanie, nie podając pokarmu sztucznego, okres pojawi się na pewno później. Panie, które od razu zdecydowały się na karmienie mieszanką mleczną mogą się spodziewać okresu nawet już cztery tygodnie po porodzie. Ogromne znaczenie mają tutaj także geny: jeżeli nasza matka i babka zaczęły miesiączkować zaraz po porodzie, niezależnie od tego, w jaki sposób karmiły dziecko, prawdopodobieństwo, że i do nas szybko wróci okres, jest bardzo duże.

Wyczekiwana pierwsza miesiączka po porodzie

Wiele młodych mam z utęsknieniem czeka na poporodową miesiączkę, bo jej wystąpienie pozwala im na powrót do mniej lub bardziej wnikliwej obserwacji swojego cyklu. Mnóstwo pań czeka na okres również dlatego, że chce jak najszybciej starać się o kolejne potomstwo, a miesiączka to czytelny sygnał, że płodność już wróciła. Warto jednak pamiętać o tym, że praktycznie zawsze po porodzie najpierw następuje owulacja, a dopiero potem menstruacja, przez co można zajść w ciąże bez uprzedniego powrotu do miesiączkowania.

Bez reguły 

O pierwszej miesiączce po porodzie nie można powiedzieć nic konkretnego oprócz tego, że na pewno nie będzie ona od razu taka, jak miesiączki sprzed ciąży. U niektórych pań jest ona bardzo skąpa, u innych zaś niezwykle obfita. Potrzeba czasu, aby cykl miesięczny po porodzie wrócił do swojej typowej regularności, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Powiązane wpisy