pierwszy trymestr ciąży zagrożenia

Pierwszy trymestr ciąży – czego nie wolno?

Gdy na teście ciążowym pojawią się dwie kreski, oznacza to znaczną zmianę w życiu kobiety – za około dziewięć miesięcy na świat przyjdzie jej dziecko. Ciąża jest specyficznym stanem i chociaż nie można jej kojarzyć z chorobą, wymaga wprowadzenia do swojej codzienności wielu zupełnie nowych przyzwyczajeń oraz oczywiście zrezygnowania z niektórych starych nawyków.

Pierwszy trymestr ciąży – czego nie wolno?

Początek ciąży jest chyba najbardziej „szalonym” czasem w życiu matki oraz jej nowego dziecka. Z zarodka zagnieżdżonego w macicy w krótkim okresie powstaje płód, który wizualnie przypomina już człowieka, choć oczywiście wszystkie części jego ciała będą musiały jeszcze długo się rozwijać. W organizmie kobiety rozpoczyna się prawdziwa burza hormonalna, dzięki której jednak możliwe będzie właściwe przeżycie ciąży i pozytywne jej zakończenie. Trzeba uważać na dietę oraz na to, by całkowicie zrezygnować z używek – nawet niewielkie ilości nikotyny, spożywanie alkoholu mogą zatrzymać prawidłowy rozwój płodu. Dieta powinna zostać pozbawiona ciężkostrawnych potraw, ostrych przypraw, soli oraz napojów gazowanych. Należy bardzo uważać na wszelkie surowe produkty, spożywając które łatwo zarazić się m.in. salmonellą.

Pierwszy trymestr ciąży – zagrożenia

W tym okresie istnieje duże ryzyko utraty ciąży, dlatego też trzeba szczególnie uważać na czynniki mogące jej zagrozić. Wśród nich wymienia się np. stres, gdyż to zjawisko silnie oddziałuje na gospodarkę hormonalną i może wywołać w niej nieodwracalne zmiany. Unikając stresu, należy stawiać na odpowiednią formę relaksu. Jeśli ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu jest ruch, trzeba delikatnie dawkować sobie wysiłek fizyczny. Najlepiej zapytać ginekologa, jakie formy aktywności dozwolone są dla przyszłych mam. Zdecydowanie niebezpieczne są wszystkie ćwiczenia siłowe, jak również sport wyczynowy (wspinaczka, boks).

Pierwszy trymestr ciąży – groźne leki

Kobieta w pierwszym trymestrze ciąży musi bardzo uważać na leki, jakie przyjmuje. Wiele z nich może spowodować poważne komplikacje, łącznie z poronieniem. Oprócz tego, że trzeba unikać np. antybiotyków, warto zwracać uwagę na skład każdego z przyjmowanych leków. Oczywiście najlepiej zdać się w tym przypadku na doświadczonego lekarza, który orientuje się w możliwych przeciwskazaniach i nie zaordynuje kobiecie w ciąży żadnych niebezpiecznych medykamentów. W przypadku środków dostępnych bez recepty, można spytać farmaceutę o możliwe zastosowanie ich podczas ciąży lub dokładnie zapoznać się z ulotką. Z reguły ewentualne zagrożenia dla przyszłych matek są wyraźnie zaznaczone w odpowiedniej sekcji ulotki.

Uwaga na badania

Również niektóre badania mogą być niebezpieczne dla płodu w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli nie ma potrzeby w tym okresie wykonywać różnych badań, trzeba z nich zrezygnować dla dobra rozwijającego się dziecka (lub tylko przełożyć – w drugim trymestrze zagrożenie poronieniem i innymi przykrymi konsekwencjami znacznie maleje). Z reguły najgroźniejsze są różne inwazyjne metody diagnostyczne oraz np. prześwietlenia.

Powiązane wpisy