potowki-u-noworodka-czy-to-normalne

Potówki u noworodka – czy to normalne?

Młodzi rodzice bardzo dokładnie obserwują swoje dziecko, a każda nieprawidłowość, każde zaczerwienienie i krostka, która pojawi się na ciele ich potomstwa sprawia, że zaczynają się oni denerwować i szukają porady u lekarza. Jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie krostki są groźne, a co się z tym wiąże, nie wszystkim trzeba się martwić i z nie wszystkim trzeba biec do lekarza. Czasami wystarczy wprowadzić pewne zmiany w ubiorze dziecka, albo w temperaturze jaka panuje w naszym mieszkaniu.

Potówki u noworodka są czymś normalnym

Jeśli po raz pierwszy zostajemy rodzicami, to z pewnością bardzo dokładnie przyglądamy się temu, jak wygląda ciało naszego dziecka, chcąc mieć pewność, że zauważymy wszelkie nieprawidłowości na jego ciele i zdążymy na czas zareagować. Warto jednak wiedzieć, że bardzo często pojawiają się potówki u noworodka, co jest spowodowane tym, że jego układ nerwowy nie jest jeszcze odpowiednio wykształcony, a co się z tym wiąże, nie potrafi ono dostatecznie wytwarzać potu, aby sobie pomóc, gdy jest mu za gorąco. Dodatkowo potówki u noworodka tworzą się, bo nie dość że jest on za ciepło ubrany, to jeszcze ociera skórą o ubranie, co tylko dodatkowo sprzyja powstawaniu takich krostek.

Co na potówki u noworodka możemy zastosować?

Jeżeli już wiemy, że krostki które pojawiły się u naszego dziecka to potówki, to z pewnością zastanawiamy się, w jaki sposób możemy mu pomóc. Przede wszystkim powinniśmy założyć mu bardziej przewiewne rzeczy, takie które nie będą dodatkowo powodowały przegrzewania ciała. Warto też przypilnować, aby dziecko nie ocierało karkiem i zagięciami pod łokciami i nogami o materiał, bo to tylko dodatkowo jeszcze może powiększać problemy z potówkami. Zawsze możemy też zapytać bardziej doświadczonych rodziców, o to co na potówki u noworodka, aby mieć pewność, że sięgamy po najlepsze rozwiązania.

Na potówki u noworodka domowe sposoby są proponowane

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że możemy skorzystać z różnych środków, które proponowane są nam w aptekach, ale także możemy na początek na potówki u noworodka domowe sposoby wypróbować, z których ludzie korzystają już od lat. Dlatego właśnie można bardziej wietrzyć pomieszczenia, w których znajduje się dziecko, pilnować aby w naszym domu nie było zbyt gorąco, bo to niestety tylko będzie potęgowało powstawanie potówek. Możemy także spróbować posypać je talkiem, albo pudrem, tak aby szybciej się zagoiły, jednak jeśli potówki u noworodka nie są zbyt intensywne, to możemy je równie dobrze zostawić i obserwować, aby sprawdzić, czy zaczną znikać, jeśli zadbamy o to, aby w domu była odpowiednia temperatura.

Sposób na potówki u noworodka

Koniecznie zobaczmy co możemy zrobić, aby mieć pewność, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby nie pojawiły się potówki u noworodka. Może się okazać, że jeśli będziemy wiedzieli, dlaczego one się pojawiają, to łatwiej będzie nam im zapobiegać. Warto o to zadbać, bo może się okazać, że to naprawdę będzie możliwe do wykonania i przez cały okres noworodka i niemowlaka, nie będziemy musieli się w ogóle przejmować potówkami u swojego dziecka. Nie są groźne, nie są bolesne, ale jednak lepiej im przeciwdziałać, aby niepotrzebnie się nimi nie stresować.