problemy z zajściem w ciążę

Problemy z zajściem w drugą ciążę

Pojawienie się na świecie dziecka jest dla rodziców ważnym przeżyciem. Najczęściej spotykany i pożądany model rodziny to 2+2 (idealny układ to taki, w którym dzieci są różnych płci). Chęć posiadania drugiego dziecka pojawia się często w okresie lekkiego podchowania pierwszego maluszka, który jeszcze wymaga opieki, ale można już znaleźć czas na kolejne maleństwo i tym samym zagwarantować rodzeństwu możliwość korzystania z własnego towarzystwa. Nie zawsze jednak zajście w kolejną ciążę jest takie proste.

Problemy z zajściem w drugą ciążę

Po urodzeniu pierwszego dziecka kobieta, pod względem biologicznym, powinna być dość szybko gotowa na poczęcie kolejnego. Nie zawsze jednak udaje się spłodzić drugie dziecko w krótkim czasie, czasami nawet wykrywane jest zjawisko znane pod nazwą niepłodności wtórnej – można mówić o nim, kiedy nie udało się zajść w ciążę mimo trwających ponad rok prób. Część przyczyn problemów w tej kwestii leży w zmianach, jakie zaszły w ciele kobiety po pierwszym porodzie, niektóre dotyczą hormonów, jeszcze inne schorzeń, które uaktywniły się w międzyczasie. Więcej trudności z zajściem w ciążę mają panie po przekroczeniu pewnej granicy wieku – średnio po ukończeniu trzydziestu lat jest z tym coraz gorzej (więcej o tym kiedy zajść w ciążę). W niektórych sytuacjach winę za niemożność spłodzenia dziecka ponosi mężczyzna, który może „oferować” znacznie mniejszą ilość plemników niż wcześniej lub mieć nasienie słabszej jakości (tu również występuje sporo przyczyn takiego zjawiska, m.in. wiek, różne choroby, bycie narażonym na stres itd.)

Problemy z zajściem w ciążę – jak sobie z nimi poradzić?

Regularnie i bez zabezpieczeń współżyjąca para może szybko zaniepokoić się brakiem oczekiwanych dwóch kresek na teście ciążowym. Jeśli mija czas, a ciąża dalej się nie pojawia, należy bez wahania i zbędnego wstydu skonsultować się ze specjalistą. Zachodzi tutaj obawa niepłodności wtórnej, ale nie trzeba zbytnio się tym przejmować z uwagi na duże możliwości leczenia różnych stanów powodujących taką niepłodność. Oczywiście pierwszy krok to określenie przyczyn, dla których zajście w ciążę jest utrudnione lub chwilowo całkowicie niemożliwe. U wielu par problem stanowią hormony, które mogą ułatwiać wiele aspektów, ale często też je utrudniają. U kobiety tak naprawdę wszystko może spowodować różne zaburzenia związane z gospodarką hormonalną. Trudność z pozbyciem się zbędnych kilogramów po ciąży, stres, zła dieta to tylko kilka przykładów przyczyn różnych hormonalnych zawirowań. Mężczyźni, na których wpływają podobne czynniki, też miewają problemy z płodnością, dlatego przeważnie niepłodność wtórną należy diagnozować i leczyć u rodziców płci obojga.

Jak wspomóc zajście w ciążę?

Poprawienie diety będzie miało zbawienny wpływ na wiele ważnych kwestii, w tym oczywiście na płodność. Istnieją produkty, które są jednocześnie smaczne, zdrowe i dostarczają organizmowi niezbędnych składników. Warto pamiętać, żeby podczas współżycia spełniać kilka warunków – niezbędna jest odpowiednia częstotliwość np. 2-3 razy w tygodniu oraz świadomość, w jakim momencie cyklu znajduje się aktualnie kobieta. Najłatwiej dochodzi do zapłodnienia w czasie tuż przed oraz zaraz po owulacji.

Powiązane wpisy