starania o dziecko

Przygotowania do ciąży – czy można ułatwić sobie zajście w ciążę

Bardzo wiele par planuje spłodzenie potomka z dużym wyprzedzeniem, zapinając każdy aspekt na ostatni guzik, a kiedy wszystko jest już przygotowane, zawodzi najważniejszy czynnik – mimo starań nie udaje się uzyskać tej wymarzonej informacji o rozwijającej się ciąży. W takiej sytuacji pojawia się zaniepokojenie, obawa o to, że może jedna ze stron jest bezpłodna lub zachodzą jakiekolwiek inne problemy zdrowotne. Partnerzy szukają sposobu na zmianę stanu rzeczy i zwiększenia prawdopodobieństwa na zajście w ciążę, sprawdzają swoje dni płodne, częściej współżyją i skrycie marzą o pozytywnym wyniku na teście ciążowym.

Czy łatwo zajść w ciążę?

Nie ma dobrej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Bardzo wiele par przez miesiące, a nawet lata stara się o potomka i ten stan rzeczy nie ulega zmianie dość długo – mimo usilnych prób przyspieszenia zapłodnienia. Być może ma to swoje podłoże w psychice, być może zachodzą jeszcze inne czynniki, a kiedy w końcu się udaje, radości nie ma końca. Nie ma, jak do tej pory, żadnej uniwersalnej rady dla partnerów zbyt długo starających się o dziecko. Czynniki i zachowania, teoretycznie ułatwiające zajście w ciążę, w praktyce niekoniecznie działają, jest to bardziej rodzaj terapii lub homeopatii, próba wpływania na siebie pozytywnym myśleniem i wyobrażaniem sobie oczekiwanych dwóch kresek na użytym teście. Specjaliści od płodności stale pracują nad procesem zapłodnienia i ciąży, co daje każdej kobiecie gwarancję, że w razie czego będzie mogła trafić pod skrzydła najlepszych lekarzy. Właśnie – w razie czego. Najpierw należy wiedzieć, jak skutecznie zajść w ciążę.

Jak szybko zajść w ciążę, czyli jak pomóc sobie i naturze?

Początek każdej „recepty” to przede wszystkim zalecenie regularnego współżycia. Żeby jednak skupić się na celu, nie na metodzie, warto zacząć prowadzić kalendarzyk miesięczny z zaznaczeniem przede wszystkim dni płodnych. Dni płodne zaczynają się jeszcze przed okresem jajeczkowania i kończą prawie równocześnie z nim, jest to więc najlepszy okres do intensywnych starań o dziecko. To najlepsza odpowiedź na pytanie, kiedy zajść w ciążę (nie oznacza to jednak, że pilnowanie tylko dni płodnych to dobra metoda antykoncepcyjna). Idealnie byłoby zaplanować wspólne pójście do łóżka w ciągu wymienionych dni przynajmniej kilka razy. Jest jednak pewien problem, bo nawet kobiety interesujące się żywo tematem i zagadnieniem jak zajść szybko w ciążę, prowadzące kalendarzyki z zaznaczeniem poszczególnych faz, nie zawsze mogą precyzyjnie określić początek owulacji. Chcąc wiedzieć, jak szybko zajść w ciążę, można pokusić się o dokładniejsze metody niż kalendarzyk, na przykład specjalne testy owulacyjne. Jeśli ustali się, że początek miesiączki to zarazem pierwszy dzień cyklu, można w miarę wyliczyć wystąpienie dni płodnych. Najlepiej współżyć w 8-9 dniu i powtarzać to aż do ok. 20 dnia, przynajmniej kilkakrotnie.

Jak można zajść w ciążę uprawiając seks w odpowiedni sposób?

Nie ma czegoś takiego, jak pozycja gwarantująca zapłodnienie, ale można pomóc sobie poprzez wydłużenie stosunków, wykorzystanie pozycji uwzględniających głęboką penetrację i zapewnienie sobie dużo czułości. Zastanawiając się, jak zajść w ciążę, warto wykorzystać każdy sposób, który choć trochę może wspomóc osiągnięcie celu, a poprawa jakości współżycia będzie na pewno pomocna.

Powiązane wpisy