przygotowania-do-ciazy-czy-konieczna-jest-luteina

Przygotowania do ciąży – czy konieczna jest luteina?

Aby można było zajść w ciążę, jak później także ją spokojnie donosić do odpowiedniego momentu, konieczne jest, aby w naszym ciele był odpowiedni poziom progesteronu. Kiedy jest go za mało, to kobieta ma problem z regularnym cyklem, z zajściem w ciążę, a także z jej późniejszym donoszeniem, dlatego też tak ważne jest to, aby kontrolować jego poziom i od razu zacząć działać, jeżeli zauważymy, że jednak nie do końca wszystko jest tak, jak być powinno.

Co możemy tutaj pomóc na niski progesteron?

Jeżeli jakaś kobieta nie może zajść w ciążę, to z pewnością lekarz zleci sprawdzenie, jakie w jej organizmie jest stężenie progesteronu. Jeżeli będzie go za mało, to wówczas może się okazać, że przepisana zostanie luteina, która będzie zawierała w sobie ten hormon, a co się z tym wiąże, spowoduje, że zostanie odpowiednio wyrównany jego poziom w organizmie. Warto wiedzieć, że jest ona przepisywana w formie doustnej, przed ciążą i na jej wcześniejszych etapach, dzięki czemu nie powinno być problemów z jej regularnym przyjmowaniem. Co więcej, może się okazać, że taka luteina będzie potrzebna jeszcze na długo przed próbą zajścia w ciążę, kiedy okaże się, że cykle miesiączkowe są zaburzone i w dodatku bolesne. Im szybciej zaczniemy ją zażywać, aby wyrównać w organizmie poziom tego hormonu, tym mniejsze później powinny być problemy z zajściem w ciążę. W późniejszym etapie ciąży, kiedy może się okazać, że będzie ona potrzebna do jej podtrzymania, zapisywana jest luteina dopochwowa, która działa bezpośrednio w miejscu problemu, jednak wówczas trzeba pilnie pamiętać o jej stosowaniu i dokładnie wypełniać zalecenia, które zamieszczone będą na ulotce. Jeżeli okaże się, że niezbędna dla nas będzie luteina w ciąży, to warto ją przyjmować i stosować się do zaleceń lekarza, jednak powinna być ona zapisywana tylko wtedy, gdy badanie krwi wykaże, że mamy jej w naszym organizmie za mało. Dodatkowo warto pamiętać, że luteina bez recepty, to ta którą możemy kupić do oczu, aby polepszyć sobie wzrok, ta która jest zapisywana podczas ciąży, zawsze musi być przepisana przez lekarza, po wcześniejszym wykonaniu wszystkich niezbędnych badań.
Oczywiście tak jak wszystkie inne medykamenty, także luteina skutki uboczne może wywoływać, a wśród nich wymioty, bóle głowy i mdłości, dlatego warto uważnie obserwować swój organizm, tak aby od razu wychwycić tego typu objawy i przy kolejnej wizycie móc powiedzieć o nich lekarzowi. Nie mniej, luteina zawiera naturalny progesteron, a więc odczuwane skutki uboczne, powinny być mniejsze, niż w przypadku przyjmowania różnych syntetyków o podobnym działaniu, a co się z tym wiąże, nie powinny być one aż tak bardzo męczące.
Warto się tutaj stosować do zaleceń lekarza i jeżeli on uważa, że przyjmowanie przez nas takiego medykamentu jest niezbędne, to trzeba go przyjmować. Nie mniej zawsze też warto wcześniej czytać samemu ulotkę, tak aby wiedzieć, jakich skutków ubocznych można się spodziewać, a także jak dawkować taki lek, aby mieć pewność, że sobie nie zaszkodzimy i że faktycznie będzie on działał w naszym organizmie tak jak powinien.