Sposoby na odparzenia u dzieci

Odparzenia, pieluszkowe zapalenie skóry czy też podrażnienia i wysypka – to wszystko dolegliwości, które prędzej czy później pojawią się u każdego dziecka, a związane są z noszonymi przez dzieci pieluszkami. Skóra pupy narażona na kontakt z wilgocią oraz z kałem o bardzo niekorzystnym dla niej pH bardzo szybko może ulegać wszelkiego rodzaju podrażnieniom. Wbrew pozorom odparzenia nie powstają wyłącznie na skutek zbyt rzadkiej zmiany pampersa. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat.

Po pierwsze: delikatność

Noworodki a nawet niemowlęta to istotki o bardzo delikatnej skórze, kruche, wrażliwe i bardzo bezbronne. Ich ciało nie jest jeszcze w pełni wykształcone, nie jest po prostu miniaturową wersją dorosłego: skóra jest o wiele cieńsza, a jej bariera ochronna jest praktycznie żadna, dlatego w przypadku tak małych dzieci odpowiednia pielęgnacja dermatologiczna do postawa. Na specjalną uwagę zasługują tutaj części ciała szczególnie narażone na kontakt z czynnikami drażniącymi, jak na przykład pośladki i ich okolice. Wszyscy rodzice dobrze pamiętają pierwsze tygodnie i miesiące rodzicielstwa, kiedy to każde ubranko musiało być wyprane w bardzo wysokiej temperaturze z użyciem specjalnego, delikatnego płynu oraz wyprasowane, by można je było założyć dziecku – tylko w taki sposób można zapewnić odpowiednie warunki do tego, by delikatna skóra dziecka pozostawała w doskonałej formie –  gładka i miękka.

Odparzenia pupy u dziecka – przyczyny

Problemy z odparzeniami dotyczą większości dzieci – niektóre z nich mają wrodzone skłonności do tego typu dolegliwości (na przykład są alergikami lub też po którymś z rodziców odziedziczyły wrażliwą, skłonną do podrażnień skórę), ale generalnie każdy maluszek się z nimi spotka. Wśród najczęstszych przyczyn odparzeń wymienić trzeba między innymi: brak ochrony podpieluszkowej (niesmarowanie pupy żadnym preparatem ochronnym) lub też wybór nieodpowiedniego kremu, zbyt mało przewiewne pieluszki, które nie pozwalają skórze na oddychanie, zakładanie pampersa na wilgotną pupę, wysoką temperaturę otoczenia (w lecie o wiele łatwiej jest o odparzenia) czy też za rzadkie zmienianie pieluszki.

Odparzona pupa u dziecka – domowe sposoby

Jeżeli pupa naszego dziecka jest czerwona, pojawiają się na niej wypryski, czerwone grudki czy też ogólne podrażnienie, to mogą to być problemy z odparzeniami. W takim przypadku warto zastosować się do kilku sprawdzonych rad, które stosowały już nasze babcie. Po każdym przewijaniu pupę należy porządnie osuszyć. Warto użyć mąki ziemniaczanej zamiast stosowanej dotychczas zasypki, ponieważ chroni ona skórę przed wilgocią. Jeśli problem jest poważny, dobrze jest zastosować kąpiel w krochmalu: wymieszać kilka łyżek skrobi ziemniaczanej z zimną wodą i potem rozprowadzić to w wanience z ciepłą wodą.

Profesjonalna pomoc 

W sytuacji, w której kilka dni stosowania domowej terapii na odparzenia nie daje oczekiwanych rezultatów, a sytuacja nawet się pogarsza, konieczna jest wizyta u lekarza. Pediatra z pewnością przepisze leki, które pozwolą na szybkie uporanie się z problemem.