wspolzycie-po-porodzie-kiedy-jest-mozliwe

Współżycie po porodzie – kiedy można zacząć uprawiać seks po porodzie?

Ciąża to z pewnością niezwykły czas w życiu każdej pary. Dodatkowo trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że w ciągu tych 9 miesięcy ciało kobiety bardzo się zmienia, przygotowując się do porodu. Do tego sam poród też może przebiegać w różny sposób, a co się z tym wiąże, może się okazać, że dojdzie do jakichś komplikacji, a nawet jeśli ich nie będzie, to i tak ciało kobiety po porodzie będzie potrzebowało trochę czasu, aby dojść do siebie. Dlatego też w wielu parach pojawia się pytanie, kiedy na nowo mogą podjąć współżycie, tak aby było ono bezpieczne i żeby nie wiązało się z żadnym dyskomfortem dla kobiety.

Pierwszy stosunek po porodzie – dobrze uzgodnić to z lekarzem

Bez względu na to, czy poród odbył się siłami natury czy przez cesarskie cięcie, dla organizmu niewątpliwie był to ogromny wysiłek. To oznacza, że będzie on potrzebował trochę czasu, aby móc wrócić do pełni sił i odpowiedniego zdrowia. Dlatego zanim zaczniemy współżycie po porodzie, należy najpierw skontaktować się z lekarzem. Zazwyczaj potrzeba 6-8 tygodni, aby wszystko się wygoiło na tyle, by spokojnie i bez większego dyskomfortu można było rozpocząć współżycie po porodzie. Nie mniej, lekarz ginekolog podczas przeprowadzania kontrolnego badania, będzie mógł ocenić, czy wszystko się dobrze wygoiło i czy nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby odbyć pierwszy stosunek po porodzie. Co więcej, niektóre kobiety mimo karmienia piersią przechodzą owulację w ciągu kilku tygodni po porodzie, a więc będzie on mógł też uprzedzić o konieczności zabezpieczenia się, jeśli nie chcemy, aby ten pierwszy raz po porodzie zakończył się ponowną ciążą.

Kiedy rozpocząć współżycie po porodzie?

Jeżeli miała już miejsce wizyta kontrolna i mamy już odpowiedź na pytanie kiedy współżyć po porodzie, to i tak trzeba pamiętać o ostrożności. Może się okazać, że kobieta będzie miała jakąś psychiczną blokadę, że będzie obawiała się bólu, a to będzie powodowało niepotrzebne napięcie. Dlatego też warto pamiętać o tym, aby ten pierwszy stosunek po porodzie był spokojny, delikatny, bez pośpiechu. W razie potrzeby można też użyć specjalnych środków nawilżających, tak aby odpowiednio przygotować się do tego momentu. Bo prawda jest taka, że choć są pewne ustalenia odnośnie tego, kiedy rozpocząć współżycie po porodzie, aby było bezpieczne, to jednak każda kobieta jest inna, każda ma inne potrzeby, a co się z tym wiąże, może się okazać, że jedna będzie chętnie podejmowała współżycie już 8 tygodni po porodzie, a inna będzie potrzebowała na to nawet kilka miesięcy.

Bardzo ważne jest tutaj to, aby uzyskać zielone światło od ginekologa, który potwierdzi, że od strony fizycznej nie ma żadnych przeciwwskazań. Jednak nawet mając takie pozwolenie, trzeba wziąć pod uwagę potrzeby kobiety i to, czy psychicznie jest ona także gotowa na podjęcie takiego współżycia. Zwłaszcza, że sama opieka nad dzieckiem i zmęczenie z tym związane, także może negatywnie wpływać na jej ochotę, aby tak szybko podjąć współżycie seksualne. Dlatego też tak ważne jest tutaj odpowiednie przygotowanie do tego momentu.

Powiązane wpisy