cukrzyca w ciąży

Cukrzyca ciążowa chorobą, której powinnaś się bać?

Nawet jeśli bardzo dbasz o zdrowie w ciąży, nie zawsze uda ci się wszystkiego dopilnować. Niektóre choroby atakują dość podstępnie lub mają niejednoznaczne objawy. Jednym z takich schorzeń jest cukrzyca ciążowa, objawiająca się najczęściej w drugim trymestrze ciąży. Główną przyczyną jej powstania są zmiany hormonalne typowe dla tego okresu. Dolegliwości nie można lekceważyć, zaraz po zauważeniu warto natychmiast zwrócić się do lekarza.

Cukrzyca ciążowa – objawy

Rzadko kiedy sama wykryjesz u siebie cukrzycę. Przeważnie zostaje ona zauważona przypadkowo, na przykład podczas regularnych badań krwi okazuje się, że poziom węglowodanów jest zbyt wysoki – to tak zwana hiperglikemia. Jeśli zaniedbujesz wykonywanie tego typu badań, być może twoją uwagę zwrócą nietypowe „zachowania” organizmu, które dość łatwo skojarzyć z chorobą lub chociaż ze stanem wymagającym natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Dość typowym objawem jest przewlekle zmęczenie, osłabienie, wręcz apatia. Jeśli wiesz, że to cukrzyca w ciąży, objawy tego typu nie wzbudzą twojego zaniepokojenia, ale w przypadku jeszcze niewykrytej choroby jest to czynnik alarmujący. Zwracaj uwagę również na takie zmiany jak: nagłe skoki wagi niewspółmierne do zaawansowania ciąży, zwiększone pragnienie i, co za tym idzie, znacznie częstsze oddawanie moczu. Kłopoty z przyswajaniem insuliny mogą też dodatkowo wytrącać z równowagi twój i tak zachwiany gospodarką hormonalną apetyt. Przeważnie będzie to ciągłe poczucie głodu, co może zwiększyć podatność na przyrost wagi.

Cukrzyca ciążowa – przyczyny

Zachodzi tutaj dość wyraźna relacja cukrzyca a ciąża, gdyż ta odmiana cukrzycy jest typowa dla tego okresu. Dzieje się tak z uwagi na znacznie większą aktywność hormonów podczas ciąży. Obciążają one trzustkę, która nie nadąża z produkcją insuliny. Innym objawem, jaki daje cukrzyca w ciąży, jest insulinoodporność różnych narządów i tkanek oraz to, że wątroba stwarza znacznie więcej glukozy. Na szczęście to wszystko jest dość łatwe do wykrycia w regularnych badaniach albo za pomocą testu cukrzycowego.

Ciąża a cukrzyca, czyli na co warto uważać

Z uwagi na istnienie cukrzycy ciążowej, pojawić się mogą stany zagrażające utrzymaniu ciąży – nawet ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu. Choroba niebezpieczna jest zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Możliwe negatywne skutki to na przykład o wiele większa podatność na różne infekcje dróg moczowych, kłopotliwe w leczeniu z uwagi na trudności w podjęciu terapii antybiotykami. Łatwiej też o wystąpienie powikłań typowych dla cukrzycy, zwłaszcza przy nieleczonej chorobie i zaawansowanej ciąży. Podwyższonemu poziomowi węglowodanów we krwi często towarzyszy również przewlekłe nadciśnienie.

Cukrzyca ciążowa a dziecko

Jak już zostało wspomniane, występowanie cukrzycy ciążowej nie jest korzystne dla prawidłowego przebiegu ciąży. Stanowi bezpośrednie ryzyko wystąpienia poronienia i przedwczesnego porodu. Chorobie towarzyszyć może też inny niekorzystny objaw – wielowodzie, czyli nadmierna ilość wód płodowych.

Powiązane wpisy