zdrowe jedzenie

Suplementy diety w ciąży – jak zadbać o swój organizm dzięki odpowiedniej diecie

Prawidłowe odżywianie się jest ważne nie tylko w okresie ciąży, ale gdy ma przyjść na świat dziecko, konieczność uzupełnienia różnych niedoborów lub wieloletnich zaniedbań żywieniowych staje się paląca. Przyszła mama może na przykład wdrożyć odpowiednią dietę albo skorzystać z możliwości suplementacji niedoborów specjalnymi mieszankami dostępnymi na receptę lub bez recepty.

Jakie są suplementy diety w ciąży?

Nawiązanie kontaktu z lekarzem odpowiednio wcześnie, na przykład w czasie planowania ciąży, pozwala wspólnie opracować plan mądrego suplementowania. Większość lekarzy poleci przyszłej mamie skorzystanie z różnych dostępnych preparatów. Bardzo często jako suplement, którego wręcz nie można pominąć, wymienia się kwas foliowy w ciąży. O zasadności przyjmowania kwasu można usłyszeć dużo wcześniej niż podczas wizyty u ginekologa potwierdzającej fakt zajścia w ciążę. Jego właściwy poziom pomaga zachować odpowiednią jakość rozwoju układu nerwowego płodu, jest też niezwykle istotny dla zachowania zdrowia matki przez korzystny wpływ na sprawność układu krwionośnego, m.in. chroni przed powstaniem niedokrwistości. Jeszcze niedawno kwas foliowy był dość rzadko stosowany, głównie z prostego powodu – braku informacji na ten temat. Odkąd kobiety informowane są o zasadności jego przyjmowania, chętnie zgłaszają się do apteki lub aptek po preparaty zbiorcze lub wyłącznie zawierające kwas foliowy – Czy kobiety powinny suplementować kwas foliowy w ciąży?. Podobnie istotna jest witamina d, która, jak wiadomo, wspiera prawidłowy rozwój układu kostnego. Często suplementuje się również jod oraz żelazo.

Jak i kiedy przyjmować suplementy diety w ciąży?

Po pierwsze, należy to robić pod ścisłą kontrolą lekarza. Gwarantuje to pobieranie właściwych ilości poszczególnych witamin, makro- i mikroelementów. Z reguły zalecenia co do przepisania preparatów zawierających składniki odżywcze pojawiają się po pierwszych badaniach kontrolnych – krwi i bilansie ogólnym.
Po drugie, często nie należy zarzucać przyjmowania suplementów po upływie kilku miesięcy. Jeśli badania kontrolne wykonywane są regularnie, można ewentualnie modyfikować ich dawki, ale przeważnie lekarz zaleca kontynuowanie podawania przez cały czas trwania ciąży, a nawet później. Gdy zdecydujesz się karmić dziecko piersią, suplementacja może być bardzo pomocna w zachowaniu optymalnego składu mleka.
Po trzecie, najlepiej byłoby dostarczać wszystkie ważne składniki po prostu dzięki diecie, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeśli niezbędna staje się suplementacja preparatem, dobrze jest wybrać taki, który zawiera poszczególne elementy w jednej kapsułce. To bardzo proste, poza tym sporo tańsze. Przestrzegamy tutaj przed samodzielnym robieniem zakupów, zwłaszcza w przypadkowych punktach, poza aptekami. Nie jest to bezpieczne, gdyż przyjmowanie czegokolwiek poza kontrolą lekarza nie musi pomóc, a może zaszkodzić. W przypadku witamin i wymienionych składników odżywczych równie groźny jak niedobór jest ich nadmiar, stąd zalecenie rozsądnej suplementacji. Najlepiej kupować preparaty dostępne na receptę, bo pozwalają nieco zaoszczędzić i są właściwie zbilansowane.

Powiązane wpisy